19.09.2016 Autoriõigused: lingi jagamine lõppes kohtus

Äripäev : Autoriõigused: lingi jagamine lõppes kohtus

8. septembril langetas Euroopa Kohus otsuse, et veebis võõra sisu linkimise seaduslikkuse hindamisel peab arvestama lingi lisamise eesmärki: kui see on rahaline kasu ning link juhatab teosele, mis on avaldatud ilma autori nõusolekuta, siis on see keelatud.

Ajakirja Playboy väljaandja Sanoma korraldas Hollandi TV saatejuhi Britt Dekkeri fotosessiooni. Kaks kuud enne ilmumist ajakirjas avaldas GS Media kõmuväljaanne Geenstijl lingi nendele fotodele, mille oli seal kättesaadavaks teinud kolmas isik ilma Sanoma nõusolekuta. Advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaadi Liina Jentsi sõnul otsustas Euroopa Kohus selles loos teha vahet interneti tavakasutajal, kes teeb veebis lingi kättesaadavaks ja kellelt ei saa mõistlikult eeldada, et ta annaks hinnangu, kas lingitaval sisul on õiguste omaja nõusolek, ja kasutajal, kes soovib linkide jagamise pealt kasu teenida või kes teadlikult jagab ebaseaduslikku sisu.

Kõnealuses kaasuses on GS Media küll äriettevõte, kuid pildid algselt avaldanud Geenstijl ei olnud tasuline väljaanne, samuti ei pidanud lugejad piltide vaatamise eest raha välja käima. Et raha teeniti reklaamidelt, pidas Euroopa Kohus seda piisavaks, et “kasu saamise” tingimus oleks täidetud.

Kuna ka Eesti autoriõiguse seadus ei puuduta linkimise teemat ja selles vallas kohtupraktikat meil pole, peab Jens kõnealust lahendit ka Eestis oluliseks suunanäitajaks .